MniejEkranu logo

MniejEkranu.pl_Logo

Blog MniejEkranu.pl

Życzenia Bożonarodzeniowe 2014

Written by Janusz Wardak on poniedziałek, 22 grudzień 2014.

Wardakowie kartka 2014 www small

Wszystkim naszym przyjaciołom i znajomym składamy najserdeczniejsze życzenia:

 

Dobrych, rodzinnych i  głęboko przeżytych

Świąt Bożego Narodzenia. 

Niech będzie to dla Was czas 

umocnienia duchowego i fizycznego,

czas radości, pokoju i miłości.

 

Ania i Janusz Wardakowie

Kampania "Mniej ekranu, więcej rodziny" na YouTube

Written by Janusz Wardak on środa, 17 grudzień 2014.

Filmy związane z kampanią "Czas Świąt: Mniej ekranu, więcej rodziny", dostępne do tej pory na Facebooku, cieszą się bardzo dużą popularnością - szczególnie fim "Inna kartka". Dlatego też postanowiłem udostępnić je na YouTube, aby dostęp do nich był możliwy także dla osób niekorzystajacych z Facebooka i łatwiejsze było załączanie ich do innych stron internetowych.

Czy potrzebujemy w naszych domach „stref wolnych od ekranu"?

on niedziela, 07 grudzień 2014.

Media cyfrowe tak dalece opanowały nasze domy, że trudno już znaleźć miejsca, w których potrafimy się bez nich obejść. Niedawno w dzienniku „New Your Times" ukazał się artykuł Nicka Biltona pt. „Czy sypialnie bez gadżetów stanowią sekret udanych relacji?" (Are Gadget-Free Bedrooms the Secret to a Happy Relationship?). Autor cytuje wyniki różnych badań, które wskazują na to, że obecność cyfrowych gadżetów ma negatywny wpływ na relacje między bliskimi sobie osobami.

Jak można pomóc, by było jeszcze „mniej ekranu” i „więcej rodziny”

on poniedziałek, 01 grudzień 2014.

W imieniu organizatorów i partnerów kampanii ogromnie dziękujemy za wspaniały odzew i poparcie, z jakim się do tej pory spotkaliśmy. Kampania dopiero się rozpoczęła i liczymy na to, że największy rozwój jeszcze przed nami. Mamy nadzieję, że nadal będziemy mogli na Państwa liczyć i dlatego przedstawiamy kilka sposobów aktywnego włączenia się w kampanię:

Oficjalny start kampanii „Czas Świąt: Mniej ekranu, więcej rodziny”

on poniedziałek, 01 grudzień 2014.

Zgodnie z planem dzisiaj, 1. grudnia, oficjalnie ruszyła nasza kampania „Czas Świąt: Mniej ekranu, więcej rodziny".

Oto aktualny stan kampanii:
• zdobyliśmy prawie 1400 fanów na Facebooku
• mamy 9 partnerów kampanii
• w trakcie druku jest 12.000 plakatów
• ok. 1.000 plakatów jest nadal do dyspozycji organizatorów i będzie rozsyłanych wg zamówień, zgłaszanych przez uczestników kampanii (formularz: http://www.rodzinaimedia.pl/mniejekranu#Rej_org), na razie zamówionych jest ok. 100 plakatów
• ukazał się 1 artykuł prasowy (w Gościu Niedzielnym), planowane są 3 audycje radiowe

Pierwsi partnerzy kampanii "Mniej ekranu, więcej rodziny"

Written by Janusz Wardak on sobota, 15 listopad 2014.

Z wielką radością informujemy, że kampania "Czas Świąt: Mniej ekranu, więcej rodziny" ma pierwszych partnerów. Są to:

Mamy nadzieję, że już wkrótce przyłączą się do nas kolejne podmioty. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt: janusz@wardakowie.pl

Kampania "Czas Świąt - mniej ekranu, więcej rodziny"

Written by Janusz Wardak on piątek, 07 listopad 2014.

Ponieważ zbliża się czas Świąt Bożego Narodzenia, który potencjalnie jest czasem z rodziną i dla rodziny, ale w praktyce zostaje często zmarnowany przez różne "rozpraszacze", takie jak media cyfrowe, postanowiłem uruchomić kampanię pod hasłem: "Czas Świąt – mniej ekranu, więcej rodziny".

Kampania jest w trakcie organizacji, więc chętnie wysłucham Waszych opinii na jej temat, a także propozycji podmiotów, które mogłyby się do niej włączyć.

Narzędzia kontroli rodzicielskiej

Written by Janusz Wardak on czwartek, 06 listopad 2014.

Celem bloga RodzinaiMedia.pl z założenia miało być nie tyle narzekanie na zły świat mediów cyfrowych, co doradzanie, jak w tym świecie się poruszać oraz ostrzeganie przed realnymi zagrożeniami. Ponieważ o zagrożeniach było już sporo, najwyższy czas na garść praktycznych porad.

Wprawdzie wiadomo, że najlepszy filtr internetowy to ten, który dziecko ma w głowie, niemniej różne rozwiązania techniczne mogą bardzo pomóc, aby ustrzec dziecko przed popełnianiem poważnych głupstw i zdjąć przynajmniej częściowo z rodziców ciężar nadzorowania swoich pociech.

Ile czasu dzieci powinny spędzać przed ekranem (telewizor+komputer+smartfon+tablet+konsola)?

Written by Janusz Wardak on wtorek, 07 październik 2014.

Ile czasu dzieci powinny spędzać przed ekranem (telewizor+komputer+smartfon+tablet+konsola)?

Wielu rodziców poszukuje prostych odpowiedzi na różne pytania dotyczące zasad panujących w domu. Jednym z nich jest pytanie, jaki czas powinny spędzać dzieci przed ekranami urządzeń elektronicznych. W wychowaniu zazwyczaj trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na tak ogólnie zadane pytania, ponieważ każde dziecko nieco inaczej się rozwija, sytuacja rodziny czy kontekst kulturowy mogą być trochę inne. 

Jobs i Gates nie byli fanami technologii… jako rodzice

Written by Janusz Wardak on wtorek, 16 wrzesień 2014.

Jobs i Gates nie byli fanami technologii… jako rodzice

Kilka dni temu ukazał się w dzienniku New York Times artykuł Nicka Biltona pt. „Steve Jobs Was a Low-Tech Parent” (w wolnym tłumaczeniu “Steve Jobs nie był fanem technologii jako rodzic”). Autor wspomina w nim swoją rozmowę ze Stevem Jobsem, nieżyjącym już współzałożycielem i wieloletnim szefem firmy Apple, podczas której z wielkim zdziwieniem dowiedział się, że dzieci Jobsa nie używają iPadów, a dostęp do technologii w ich domu jest mocno ograniczony. Okazuje się, że podobny, nie-technologiczny styl wychowawczy prezentuje w życiu prywatnym wielu szefów firm technologicznych. 

Ciekawe i nowoczesne lekcje – bez komputerów

Written by Janusz Wardak on niedziela, 14 wrzesień 2014.

Ciekawe i nowoczesne lekcje – bez komputerów

W szkole „Żagle” Stowarzyszenia Sternik, w której pracuję i do której uczęszczają nasi synowie, staramy się możliwie rzadko korzystać z komputerów na lekcjach. W klasach 0-3 ich wykorzystanie jest ograniczone do absolutnego minimum, związanego m.in. z podstawą programową obowiązkowych „zajęć komputerowych”. Nie oznacza to jednak, że lekcje prowadzone są w taki sam sposób jak 50 lat temu, kiedy uczniowie siedzący sztywno w ławkach, mieli do dyspozycji tylko ołówek, zeszyt, podręcznik i tablicę. Szczególnie uczniowie klas młodszych i szczególnie chłopcy potrzebują dużej dynamiki lekcji, możliwości poruszania się i pracy w grupach.

Czy korzystanie z komputerów rozwija kompetencje cyfrowe?

Written by Janusz Wardak on piątek, 05 wrzesień 2014.

Czy korzystanie z komputerów rozwija kompetencje cyfrowe?

Postawione w tytule pytanie można byłoby uznać za całkowicie absurdalne – wydaje się przecież oczywiste, że im więcej korzystamy z narzędzi informatycznych, tym sprawniej się nimi posługujemy. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to takie oczywiste.  

W badaniu PISA Digital Reading z 2009 roku, przeprowadzonym na dużej grupie 15-latków z krajów OECD, sprawdzano m.in. jaki wpływ ma korzystanie z różnych technik informatycznych na tzw. „czytanie cyfrowe" (m.in. szybkość przeglądania stron internetowych, wyszukiwania i analizy informacji itp.). Zaskakujące jest, że w przypadku niemal wszystkich rodzajów aktywności na komputerach szkolnych widoczna jest zależność "im więcej, tym gorzej"! 

Czy komputery pomagają w nauce?

Written by Janusz Wardak on sobota, 30 sierpień 2014.

Czy komputery pomagają w nauce?

W czerwcu tego roku Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) związany z MEN opublikował artykuł „Nowe technologie mogą pomóc się uczyć, ale i mogą zaszkodzić”, w którym zostały przeanalizowane niektóre wyniki badania PISA, przeprowadzanego na dużej grupie 15-latków z krajów OECD, a więc także z Polski. W artykule tym chyba po raz pierwszy oficjalny organ polskiej oświaty, jakim jest IBE, wyraził swoje zaniepokojenie możliwością negatywnego oddziaływania mediów elektronicznych na wyniki w nauce. Niestety, analiza wyników testów PISA w relacji do korzystania przez uczniów z technologii informatycznych została przeprowadzona mocno wybiórczo. 

Zaczynam bloga…

Written by Janusz Wardak on sobota, 23 sierpień 2014.

Zaczynam bloga…

Inni mają bloga – MAM I JA! – tak mogłaby się zaczynać historia mojego bloga, bo rzeczywiście zauważyłem, że kilku moich znajomych zaczęło pisać blogi, w szczególności inspirujący był dla mnie przykład Zbyszka Korby (Jeszcze w zielone gramy). 

Jednak główną motywacją do jego uruchomienia była chęć dzielenia się moimi refleksjami z obszaru, w którym spotykają się rodzina i media. Mówiąc o mediach mam na myśli przede wszystkim media elektroniczne czy cyfrowe, choć chciałbym także pisać o tym, jaką rolę mogą i powinny w niej odgrywać media tradycyjne (książki, czasopisma, słowo mówione, muzyka), także jako przeciwwaga do zalewającej nas fali nowych mediów.

<<  1 [2