MniejEkranu logo

MniejEkranu.pl_Logo

Czy potrzebujemy w naszych domach „stref wolnych od ekranu"?

on niedziela, 07 grudzień 2014.

Media cyfrowe tak dalece opanowały nasze domy, że trudno już znaleźć miejsca, w których potrafimy się bez nich obejść. Niedawno w dzienniku „New Your Times" ukazał się artykuł Nicka Biltona pt. „Czy sypialnie bez gadżetów stanowią sekret udanych relacji?" (Are Gadget-Free Bedrooms the Secret to a Happy Relationship?). Autor cytuje wyniki różnych badań, które wskazują na to, że obecność cyfrowych gadżetów ma negatywny wpływ na relacje między bliskimi sobie osobami.

25% użytkowników telefonów przebadanych przez Pew Research uważa, że kiedy spędzają czas razem z partnerem, jest on zbyt rozproszony za sprawą telefonu. Osiem procent kłóci się o to, ile czasu druga osoba spędza w internecie.

Przeprowadzone przez Brigham Young University w 2013 r badanie wskazuje na to, że zbyt wiele elektronicznej komunikacji tekstowej (SMS-y, chat) w związku, powoduje ogólne niezadowolenie z komunikacji między bliskimi sobie osobami.

Jednym z wniosków artykułu jest konieczność umawiania się na „randki bez gadżetów" oraz stworzenia w domu „stref wolnych od ekranu", do których w pierwszej kolejności powinna należeć sypialnia małżeńska. A jak to wygląda u Was? Macie takie strefy w Waszych domach?

blog comments powered by Disqus