MniejEkranu logo

MniejEkranu.pl_Logo

Ile czasu dzieci powinny spędzać przed ekranem (telewizor+komputer+smartfon+tablet+konsola)?

Written by Janusz Wardak on wtorek, 07 październik 2014.

Wielu rodziców poszukuje prostych odpowiedzi na różne pytania dotyczące zasad panujących w domu. Jednym z nich jest pytanie, jaki czas powinny spędzać dzieci przed ekranami urządzeń elektronicznych. W wychowaniu zazwyczaj trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na tak ogólnie zadane pytania, ponieważ każde dziecko nieco inaczej się rozwija, sytuacja rodziny czy kontekst kulturowy mogą być trochę inne.

Nie oznacza to jednak, że nie możemy nic na ten temat powiedzieć i przekazać przynajmniej pewnych ogólnych wskazówek. Podjęła się tego grupa specjalistów, wśród których byli m.in. terapeuta pedagogiczny, neurobiolog i terapeuta uzależnień, przy współpracy Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Kanadyjskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Opracowali oni wskazania dotyczące czasu, jaki dzieci I młodzież powinny spędzać przed ekranem urządzeń cyfrowych, z podziałem na wiek dzieci oraz sposoby korzystania z urządzeń. Wyniki przedstawiamy w poniższej tabeli.

Wskazania te zostały opublikowane m.in. w artykule terapeutki pedagogicznej Cris Rowan „10 powodów, dla których urządzenia mobilne powinny być zakazane dla dzieci poniżej 12 roku życia”, opublikowanym w serwisie Huffington Post. Artykuł ten zyskał ogromną popularność, co widać poniżej – ponad 1,6 mln. polubień i pół miliona udostępnień tylko na Facebooku.

Powody, które wymienia autorka są następujące:

1.  Szkodliwość dla szybko rozwijającego się mózgu dziecka (m.in. deficyt uwagi, opóźnienie poznawcze itd.)

2.  Opóźniony rozwój fizyczny, spowodowany brakiem ruchu

3.  Otyłość

4.  Chroniczny brak snu

5.  Choroby psychiczne

6.  Agresja

7.  Demencja cyfrowa

8.  Uzależnienia

9.  Promieniowanie pochodzące z urządzeń

10. Niemożliwość utrzymania obecnych sposobów korzystania z technologii

Mimo iż artykuł ma charakter publicystyczny, poparty jest informacjami o wynikach badań, dotyczących opisywanych zjawisk. Z pewnością będę wracał do tego tematów w kolejnych wpisach na blogu.

blog comments powered by Disqus