MniejEkranu logo

MniejEkranu.pl_Logo

Systemowa kontrola rodzicielska

Written by Janusz Wardak on 06 listopad 2014

Systemowa kontrola rodzicielska

Elementy kontroli rodzicielskiej są wbudowane w niektóre systemy operacyjne komputerów, urządzeń mobilnych oraz konsol do gier z dostępem do internetu. Niektóre z nich mogą okazać się bardzo użyteczne.

Spis treści

Windows 7 – Kontrola rodzicielska. 1

Windows 8 – Bezpieczeństwo rodzinne. 2

System iOS (iPhon, iPad i iPod) – nadzór rodzicielski3

Mac OS – nadzór rodzicielski4

Windows Phone 8 – system „Kącik dziecięcy”. 5

Kontrola rodzicielska na konsoli Xbox (One i 360). 6

Konsola PS3 – zabezpieczenia rodzicielskie. 7

Konsola PS4 – kontrola rodzicielska. 8

Kontrola rodzicielska w konsolach Nintendo (3DS, Wii, Wii U, DSi), w jęz. angielskim.. 9

 

 

Windows 7 – Kontrola rodzicielska

Opis:

Nie musisz już nadzorować bezpieczeństwa dzieci w Internecie, zaglądając im przez ramię — system Windows 7 pozwala ustanawiać ograniczenia dotyczące korzystania z komputera.

Funkcja Kontrola rodzicielska pomaga określić limity czasu spędzanego przez dzieci przed komputerem oraz wybierać programy i gry, których mogą one używać (a także decydować, kiedy mogą ich używać). Za pomocą funkcji Kontrola rodzicielska w programie Windows Media Center można też zablokować dostęp do budzących zastrzeżenia programów telewizyjnych i filmów.

Konfigurowanie kontroli rodzicielskiej w Windows 7


 

 

Windows 8 – Bezpieczeństwo rodzinne

Funkcja Bezpieczeństwo rodzinne ułatwia sprawdzanie, jak dzieci korzystają z komputera i Internetu. Dzięki funkcji Bezpieczeństwo rodzinne uzyskasz informacje o witrynach sieci Web odwiedzanych przez dzieci oraz używanych przez nie aplikacjach i grach. Możesz także blokować określone witryny sieci Web i inną zawartość lub zezwalać na nie, a nawet ograniczyć czas korzystania z komputera przez dzieci. Będziesz mieć więcej czasu, aby dowiedzieć się, czym jeszcze się interesują. Dzięki systemowi Windows nauczysz dzieci odpowiedzialnego korzystania z komputera.

Włączanie funkcji Bezpieczeństwo rodzinne dla konta dziecka


 

 

System iOS (iPhon, iPad i iPod) – nadzór rodzicielski

Na telefonie iPhone, iPadzie i iPodzie touch można włączyć ograniczenia, określane także jako funkcje nadzoru rodzicielskiego. Ograniczenia zapobiegają używaniu określonych funkcji i aplikacji.


 

 

Mac OS – nadzór rodzicielski

Korzystając z funkcji nadzoru rodzicielskiego w systemach Mac OS X 10.5 i 10.6, można uniemożliwić użytkownikom kont dostęp do nieodpowiednich treści w witrynach internetowych. W tym artykule opisano działanie tej funkcji.

Internetowy filtr zawartości jest wbudowany w rdzeń systemu operacyjnego, dzięki czemu może filtrować dostęp do Internetu niezależnie od tego, jaka przeglądarka internetowa jest używana.


 

 

Windows Phone 8 – system „Kącik dziecięcy”

Kącik dziecięcy pozwala dziecku korzystać z dodanych przez rodzica gier, aplikacji, muzyki i wideo, ale uniemożliwia przejście do wszystkich pozostałych danych.


 

 

Kontrola rodzicielska na konsoli Xbox (One i 360)

System Xbox umożliwia dostęp do gier, filmów, programów telewizyjnych na żywo, sportu, muzyki i innych funkcji, dzięki czemu jest idealnym domowym centrum rozrywki dla całej rodziny. Firma Microsoft wprowadziła skuteczne opcje, dzięki którym rodzice w prosty sposób mogą kontrolować, w jakie gry grają ich dzieci i z jakimi treściami mają kontakt.

Można też wprowadzić takie ustawienia, aby odtwarzane były tylko gry na określonym maksymalnym poziomie dostępu. Aby uruchomić gry lub treści z wyższego poziomu, konieczne będzie wpisanie hasła. Dzięki temu podczas gry na konsoli Xbox dzieci zawsze będą pod kontrolą.

 


 

 

Konsola PS3 – zabezpieczenia rodzicielskie

Konsola PS3™ udostępnia ustawienia zabezpieczeń rodzicielskich umożliwiające ograniczenie zakresu odtwarzanych treści podlegających ograniczeniom rodzicielskim (takich jak gry lub filmy wideo) lub zakresu korzystania z Internetu. Ustawienia te można modyfikować tak, aby materiałów przewidzianych dla dorosłych odbiorców nie mogły oglądać dzieci.

Chociaż metoda ograniczania dostępu oraz metoda konfigurowania bywają różne w zależności od rodzaju materiałów, dostęp do wszystkich materiałów jest ograniczony za pomocą tego samego hasła. * Hasło jest wymagane w przypadku modyfikowania ustawień zabezpieczeń rodzicielskich oraz w przypadku korzystania z treści podlegających ograniczeniom rodzicielskim.


 

 

Konsola PS4 – kontrola rodzicielska

PS4 daje możliwość korzystania z Internetu, rozmawiania na czacie z nieznajomymi oraz zakupów w sklepie PlayStation®Store. Warto więc dobrze przemyśleć ustawienia, zwłaszcza jeśli z konsoli będą korzystały młodsze dzieci – w PlayStation®Store dostępnych jest wiele popularnych gier przeznaczonych dla dorosłych. Ponadto, dobra konfiguracja na samym początku pozwoli Waszej rodzinie cieszyć się PS4 bez obaw o wydawanie zbyt dużych sum na gry.


 

 

Kontrola rodzicielska w konsolach Nintendo (3DS, Wii, Wii U, DSi), w jęz. angielskim