MniejEkranu logo

MniejEkranu.pl_Logo

Raport OECD: komputery nie pomagają w nauce!

on środa, 16 wrzesień 2015.

Inwestowanie w nowe technologie w szkołach wcale nie pomaga uczniom w nauce – wynika z opublikowanego 16 września br. raportu OECD. Wręcz przeciwnie: uczniowie, którzy spędzają więcej czasu przed komputerami, gorzej się uczą. Jest to pierwszy tak poważny raport, który potwierdza to, o czym pisaliśmy na naszym blogu od czasu jego powstania.

Opublikowane we wtorek (15.09.15) badania wykazują, że komputery w salach lekcyjnych nie przyczyniają się do poprawy szkolnych osiągnięć a w wielu przypadkach je utrudniają. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przyjrzała się temu, jak wpływają nowe technologie na rezultaty osiągane przez uczniów. Badania przeprowadzono na całym świecie. Wynika z nich, że 75 % uczniów z różnych krajów, którzy używali komputerów na lekcjach, nie odnieśli żadnych, godnych uwagi postępów w nauce.
Najwięcej czasu na zabawę nowymi gadżetami tracą uczniowie w zachodnich krajach. Statystyki podają, że na przykład w Australii uczniowie spędzają na lekcjach przed komputerem 58 minut dziennie, 42 minuty w Grecji, a 39 w Szwecji . W częściach Azji nowe technologie stanowią integralną część życia poza szkołą, ale podczas lekcji są prawie niedostępne i właśnie tam uczniowie uzyskują najlepsze wyniki.
- Uczniowie, którzy bardzo często używają komputerów w szkole, mają ogólnie gorsze wyniki, niezależnie od ich pochodzenia czy sytuacji socjalnej - mówi dyrektor OECD ds. edukacji, Andrea Schleicher
Okazuje się, że systemy edukacji, które mocno zainwestowały w technologię informacji i komunikacji nie odniosły oczekiwanego sukcesu i nie odnotowały wyraźnego rozwoju, zarówno w czytaniu, matematyce jak i w naukach przyrodniczych.
OECD zachęca szkoły i nauczycieli do wspólnego zastanowienia się, jak lepiej wykorzystać szanse, jakie niosą z sobą nowe technologie. ICE (technologia informacji i komunikacji) może mieć naprawdę duży wkład do rozwoju edukacji, ale jej potencjał musi zostać mądrze wykorzystany – podsumowuje raport.

Pełna wersja Raportu: http://www.oecd.org/education/new-approach-needed-to-deliver-on-technologys-potential-in-schools.htm

blog comments powered by Disqus