Książki z dziedziny Rodzina i Media

29 listopada 2014

Oto lista książek dostępnych na polskim rynku, poświęconych tematyce rodziny i mediów

Bezpieczne technologie – elektroniczny poradnik dla rodziców i wychowawców

Cyfrowa demencja

Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg. 2

Samotni razem.. 3

Teleogłupianie. 4

Nowe uzależnienia. 5

 

Bezpieczne technologie – elektroniczny poradnik dla rodziców i wychowawców

Okladka-Bezpieczne-Technologie-210x300

Autor: Zespół

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Twoja Sprawa

Liczba stron: 13

Rok wydania: 2014

Możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Opis:

W tej krótkiej publikacji znajdą Państwo praktyczne podpowiedzi, jak uczynić komputer, telefon komórkowy, tablet czy konsolę do gier, urządzeniami bezpieczniejszymi dla najmłodszych. Choć dla wielu rodziców informacje zawarte w poradniku mogą okazać się oczywiste, to materiał ten zawiera również wiele odnośników (linków) do programów, aplikacji i artykułów, opisujących krok po kroku proces uruchamiania kontroli rodzicielskiej na różnych urządzeniach i z różnymi systemami operacyjnymi.

Prosimy dzielić się tymi informacjami także z innymi rodzicami, znajomymi i wychowawcami, szczególnie tymi, którzy nie czują się na tyle kompetentni, aby samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci w Internecie.

 

Cyfrowa demencja

cyfrowa demencja

Autor: Manfred Spitzer

Wydawnictwo: Dobra Literatura

Liczba stron: 360

Rok wydania: 2013

ISBN: 9788364184048

Możesz kupić tutaj

 

 

Opis:

Bestseller na liście czasopisma „Spiegel” w kategorii książek popularnonaukowych.

Życie bez komputera, smartfona czy internetu obecnie jest już niemożliwe. Dzieci i młodzież spędzają dziś w świecie cyfrowych mediów ponad dwa razy więcej czasu niż w szkole. Skutkami są zakłócenia rozwoju mowy, problemy z nauką i koncentracją, stres, depresja i narastająca gotowość do stosowania przemocy fizycznej.

Cyfrowa demencja to określenie, którego przed kilku laty użyli południowokoreańscy lekarze do opisania symptomów chorobowych – zarówno psychicznych, jak i fizycznych – będących skutkiem niekontrolowanego korzystania z mediów cyfrowych. Renomowany niemiecki psychiatra i neurobiolog, Manfred Spitzer, daje w swojej książce szczegółowy wgląd w istotę i przyczyny tego zjawiska. Naukowiec z całą stanowczością wzywa rodziców do ograniczenia czasu poświęcanego przez dzieci na cyfrową rozrywkę, aby uchronić je przed popadnięciem w cyfrową demencję.


 

Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg

plytki umysl

Autor: Nicholas Carr

Wydawnictwo: Czarna Owca

Liczba stron: 280

Rok wydania: 2012

ISBN: 9788324641383

 

Opis:

Po co myśleć? Przecież masz internet!

Doświadczamy właśnie odwrócenia intelektualnej ewolucji naszego gatunku. Z czcicieli wiedzy i mądrości jako przymiotu ściśle związanego z osobowością znów stajemy się myśliwymi i zbieraczami, tym razem w elektronicznym lesie pełnym informacji.

Internet wkroczył w nasze życie i bezpowrotnie je przewartościował. Przekształcił sposób, w jaki myślimy i działamy. Nasze problemy z koncentracją, coraz krótsze i uboższe wypowiedzi oraz problemy z przyswajaniem długich tekstów nie są dziełem przypadku. Czyżbyśmy stawali się coraz bardziej płytcy? Czyżby narzędzie, które powstało po to, by nam służyć, przejęło nad nami władzę?

Nicholas Carr pokazuje, jak nowe media zmieniają nas samych i otaczającą nas rzeczywistość. Wyrasta przy tym na współczesnego Marshalla McLuhana. Jego książka wywołała w USA zażartą dyskusję, w którą zaangażowało się wielu publicystów i prestiżowych wydawców. Carr serwuje nam coś więcej niż tylko dogłębną i zaskakującą analizę socjologiczną: jego wywód to przede wszystkim wspaniała intelektualna uczta, pełna nieszablonowych przemyśleń i frapujących anegdot. Bez względu na to, czy jesteś zafascynowany możliwościami globalnej sieci, czy też raczej podejrzewasz, że konsekwencją jej rozwoju będzie zagłada rodzaju ludzkiego, warto dowiedzieć się, jak internet oddziałuje na Twój mózg i jak zmieni to Twoją przyszłość.

 


 

Samotni razem

samotni razem

Autor: Sherry Turkle

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Liczba stron: 430

Rok wydania: 2013

ISBN: 9788323334811

Możesz kupić tutaj

 

Opis:

Samotni razem jest błyskotliwym, głębokim, poruszającym i nierzadko niepokojącym portretem przyszłości, napisanym przez czołową amerykańską znawczynię tego, jak komputery wpływają na ludzi (. ..) Otwórzcie tę książkę, wyłączcie telefony komórkowe i otwórzcie się na głęboki przekaz Sherry Turkle.

Rosabeth Moss Kanter, Profesor w Harvard Business School 

Sherry Turkle poświęciła relacji łączącej ludzi i komputery obserwacje zakrojone na skalę szerszą i refleksję głębszą niż jakikolwiek inny uczony. Jej książka jest lekturą podstawową dla wszystkich tych, którzy mają nadzieję na zrozumienie naszego ciągle ewoluującego stosunku do techniki.

Howard Gardner, profesor w Harvard Graduate School of Education,  autor książki Inteligencje wielorakie. Nowe horyzonty w teorii i praktyce 

Postęp techniczny uzurpuje sobie miano swoistego architekta bliskości. W obecnych czasach podsuwa nam substytuty, którym rzeczywistość nie bardzo potrafi sprostać. Reklamy Second Life, wirtualnego świata, gdzie można skonstruować swojego awatara, zbudować dom, założyć rodzinę, prowadzić życie towarzyskie wysyłają komunikat, który w istocie rzeczy mówi: ?wreszcie masz miejsce, w którym możesz pokochać swoje ciało, pokochać swoich przyjaciół i pokochać swoje życie?. (…)

Zdobycze techniki są wielką pokusą wówczas, gdy funkcje, które obiecują, uderzają w ludzkie ograniczenia. I, jak się okazuje, mamy wiele słabości. Czujemy się samotni, ale boimy się bliskości. Cyfrowe kontakty i roboty społeczne oferują iluzję towarzystwa bez kłopotliwych wymogów przyjaźni. Życie w sieci daje nam możliwość ukrycia się przed innymi, choć pozostajemy w nieustannej łączności. Wolimy wysyłać SMS-y niż rozmawiać.

 


 

Teleogłupianie

teleoglupianie

Autor: Michel Desmurget

Wydawnictwo: Czarna Owca

Liczba stron: 380

Rok wydania: 2012

ISBN: 9788375544084

Możesz kupić tutaj

 

Opis:

Sophie, 2 lata, spędza przed telewizorem godzinę dziennie – 2-krotny wzrost ryzyka zaburzeń koncentracji!

Lubin, 3 lata, spędza przed telewizorem dwie godziny dziennie – 3-krotny wzrost ryzyka nadwagi!

Kevin, 4 lata, ogląda pełne przemocy filmy dla dzieci, takie jak DragonBall Z – 4-krotny wzrost ryzyka zaburzeń zachowania!

Lina, 15 lat, ogląda seriale, takie jak Gotowe na wszystko – 3-krotny wzrost ryzyka niechcianej ciąży!

Henri, 60 lat, spędza przed telewizorem cztery godzinny dziennie. René, jego brat bliźniak, zadowala się dwiema godzinami. Henri jest 2-krotnie bardziej zagrożony zawałem serca niż René!

Co roku na całym świecie publikuje się dziesiątki tego rodzaju wyników. Naukowcy nie mają wątpliwości: telewizja stała się plagą.

Rodzi przemoc, zwiększa zagrożenie alkoholizmem, nikotynizmem i otyłością. Ma głęboko negatywny wpływ na rozwój intelektualny, wyniki w szkole, język, zdolność skupienia uwagi, wyobraźnię, kreatywność, sen, a także seksualność.

Przemysł audiowizualny i jego ?eksperci? negują te fakty z fascynującą zuchwałością. Strategia znana od lat ? w swoim czasie stosował ją przemysł tytoniowy, przecząc doniesieniom o rakotwórczych właściwościach tytoniu?

Autor nie przedstawia problemu z jednego punktu widzenia, lecz analizuje wyniki różnych badań naukowych. Jedno jest pewne ? środki masowego przekazu mają ogromny wpływ na nasze życie. Warto więc poznać zagrożenia, które ze sobą niosą, i starać się je eliminować.

Michel Desmurget jest doktorem neurobiologii. Kształcił się na kilku największych amerykańskich uczelniach, obecnie piastuje stanowisko dyrektora naukowego we francuskim Narodowym Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM).


 

Nowe uzależnienia

nowe uzaleznienia

Autor: Cesare Guerreschi

Wydawnictwo: Salwator

Liczba stron: 318

Rok wydania: 2010

ISBN: 8360082456

Możesz kupić tutaj

 

Opis:

Ile razy zdarzyło Ci się spędzić w internecie więcej czasu niż zamierzałeś?

Czy zdarza Ci się odkładać na później pracę czy obowiązki domowe, by mieć więcej czasu na internet?

Czy Twoje otoczenie narzeka, że za dużo czasu spędzasz w internecie?

A może raczej ktoś z Twoich najbliższych ma taki problem?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś „tak” – koniecznie przeczytaj tę książkę!

Czytając „Nowe uzależnienia” dowiesz się m.in.:

  • czy internet naprawdę uzależnia?
  • jakie problemy fizyczne, psychiczne i związane z relacjami z innymi ma osoba uzależniona od internetu?
  • jak uzależnienie od internetu wpływa na wyniki w szkole lub pracy?
  • jak seks wirtualny (cyberseks) wpływa na relacje rodzinne?
  • kto jest najbardziej zagrożony uzależnieniem od internetu?
  • co robić, aby zapobiec uzależnieniu od internetu wśród swoich bliskich?
  • jak leczyć osoby uzależnione od internetu?