MniejEkranu logo

MniejEkranu.pl_Logo

Zaczynam bloga…

Written by Janusz Wardak on sobota, 23 sierpień 2014.

Zaczynam bloga…

Inni mają bloga – MAM I JA! – tak mogłaby się zaczynać historia mojego bloga, bo rzeczywiście zauważyłem, że kilku moich znajomych zaczęło pisać blogi, w szczególności inspirujący był dla mnie przykład Zbyszka Korby (Jeszcze w zielone gramy). 

Jednak główną motywacją do jego uruchomienia była chęć dzielenia się moimi refleksjami z obszaru, w którym spotykają się rodzina i media. Mówiąc o mediach mam na myśli przede wszystkim media elektroniczne czy cyfrowe, choć chciałbym także pisać o tym, jaką rolę mogą i powinny w niej odgrywać media tradycyjne (książki, czasopisma, słowo mówione, muzyka), także jako przeciwwaga do zalewającej nas fali nowych mediów.

Temat mediów (zwłaszcza cyfrowych) jest mi bardzo bliski z wielu powodów. Sam interesowałem się techniką od wczesnego dzieciństwa i przez całe życie byłem (i jestem) bacznym obserwatorem i intensywnym użytkownikiem nowych technologii. Mimo ukończenia studiów humanistycznych (lingwistyka stosowana) przez kilkanaście lat po studiach pracowałem na różnych stanowiskach i w różnych firmach branży IT. Od kiedy zaczęły dorastać nasze kolejne dzieci, byliśmy z żoną zmuszeni w jakiś sposób zarządzać korzystaniem przez nie z mediów elektronicznych – najpierw telewizora, potem komputera, ostatnio także smartfonów i tabletów. Nie mieliśmy żadnych gotowych wzorców poza zasadą „co za dużo, to niezdrowo”, więc w dużym stopniu działaliśmy metodą prób i błędów. Przez kilkanaście lat dużo na ten temat czytałem i rozwiązania, jakie przyjęliśmy w domu, w jakiś sposób się sprawdziły.

Chciałbym więc na tym blogu podzielić się moimi/naszymi pomysłami w tej dziedzinie i przekazywać praktyczne porady na temat tego, jak bezpiecznie i efektywnie korzystać z nowych i tradycyjnych mediów w naszym domu.

Przez ostatnie lata mój kontakt z tym tematem stał się jeszcze bardziej intensywny – oprócz moderowania kursów dla rodziców w ramach Akademii Familijnej, od kilku lat pracuję w szkole dla chłopców (Szkoła podstawowa, Gimnazjum i Liceum „Żagle” Stowarzyszenia Sternik) jako nauczyciel zajęć komputerowych oraz wicedyrektor ds. wychowawczych. Mam więc doświadczenie pracy wychowawczej nie tylko z własnymi dziećmi, ale także niemal 500 uczniami naszej szkoły. 

Wszystkie wymienione wyżej powody skłoniły mnie najpierw do prezentowania wykładów o tematyce nowych mediów w rodzinie, a potem do stworzenia stron na Facebooku „Smartfon dla dziecka – przemyśl to!” i „Komputery w edukacji”. Doszedłem jednak do wniosku, że bardzo skrótowa forma postów na Facebooku ma zbyt wiele ograniczeń, a poza tym interesuje mnie bardziej całościowe ujęcie tematu i forma bloga chyba najlepiej się do tego nadaje.

Zaczynam mojego bloga w dniu 18. urodzin naszej najstarszej córki, Jagusi (jej pierwsze kroki z komputerem zostały uwiecznione na zdjęciu). Niektórzy mówią, że w życiu nie ma przypadków, więc pewnie to też nie jest przypadek, że kiedy nasze dzieci zaczęły dorastać, wziąłem się na poważnie za pisanie. 

Mam świadomość, że łatwo jest jakiś projekt zacząć, znacznie trudniej go systematycznie prowadzić i znam moje poważne ograniczenia – obiektywne i subiektywne. Postanowiłem jednak spróbować, bo uważam, że temat zarządzania mediami w domu stanowi jedno z największych wyzwań dzisiejszych rodzin i jeśli choć kilku z nim uda się w ten sposób pomóc, to blog ten spełni swoją rolę.

blog comments powered by Disqus